Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Faktoring niepełnyZ roku na rok, coraz więcej polskich przedsiębiorstw używa faktoringu jako alternatywy dla kredytu bankowego. Na duże zainteresowanie faktoringiem wpływa wiele czynników. Faktury długoterminowe opiewające na 30, 60 a nawet 90 dni to obecnie standard na polskim rynku. Długie terminy płatności wiążą się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Dziś przyjrzymy się faktoringowi niepełnemu.


Kto jest kim w faktoringu?


Faktorant – firma wystawiająca fakturę
Faktor – instytucja finansująca wystawione faktury
Odbiorca – klient któremu została wystawiona faktura

Pieniądze od razu na koncie

Faktoring niepełny, to w dużym uproszczeniu – sfinansowanie wystawionych faktur przez instytucję finansową, bez przejęcia przez nią ryzyka związanego z niewypłacalnością płatników faktury.  Dzięki faktoringowi – faktorant otrzymuje płatność za wystawioną fakturę, od razu po przekazaniu faktorowi kopii wystawionych faktur, dołączając do tego dokumenty, które potwierdzają odbiór towaru, lub wykonanie usługi. Faktor niezwłocznie wypłaca ok. 80-90% kwoty wykazanej na fakturze, a reszta, czyli 10-20%, wypłacana jest faktorantowi w momencie, w którym odbiorca faktury ureguluje należność.
Taki sposób finansowania bieżącej działalności, ma bardzo duże znaczenie ekonomiczne dla firmy. Zapewnia płynność finansową i stały dopływ środków. Firma nie musi już czekać na płatności swoich kontrahentów.

Kontrahent nie płaci?

Jeśli zdarzy się sytuacja, w której kontrahent nie opłaci faktury w określonym na fakturze terminie – faktor, po uzgodnieniu z faktorantem, podejmie działania mające na celu zdyscyplinować go do opłacenia faktury. Ponad to, akceptowana jest 30 dniowa zwłoka w płatności. Jeśli w ciągu 30 dni po upływie terminu płatności, wynikającego z faktury, odbiorca nie ureguluje zobowiązania – faktorant jest zobowiązany zwrócić faktorowi pieniądze które od niego otrzymał.

Faktoring korzystny dla firm

- niezwłoczna płatność za fakturę po przekazaniu do faktoringu
- w porównaniu do kredytu bankowego – dużo prostszy w uzyskaniu
- najtańsza forma finansowania bieżącej działalności firmy
- nie wpływa na zdolność kredytową
- mnogość ofert na rynku
- elastyczność (możliwość finansowania niektórych faktur, a nawet części wystawionej faktury; całych kontraktów; wybranego kontrahenta; oraz faktur po terminie płatności. )
 
Jeśli prowadzisz firmę i chciałbyś dowiedzieć się więcej o faktoringu – zapraszamy do lektury na specjalistycznym blogu - www.faktoring.biz/blog
 
Więcej o faktoringu niepełnym przeczytasz na tym blogu - http://faktoring.biz/faktoring/faktoring-pelny-czy-niepelny-ktory-bedzie-korzystny-dla-twojej-firmy/
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!