Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jak działa turbosprężarka we współczesnym silniku i jak ją można tanio naprawić?Turbosprężarki są obecnie stałym elementem wyposażenia współczesnych jednostek napędowych. Nie ma już silników Diesla, które nie korzystałyby z turbodoładowania. W ich przypadku, dzięki turbosprężarkom, znacząco zwiększyła się ich moc i elastyczność. Ale to nie wszystko, albowiem coraz popularniejsze są nowoczesne benzynowe jednostki napędowe, które mają niewielką pojemność i małą liczbę cylindrów, ale mogą za to pochwalić się dużą mocą, zawdzięczaną właśnie turbosprężarce. Ten element osprzętu silnika montowany jest pod maską, na kolektorze wydechowym. Robi się to dlatego, że turbosprężarka napędzana jest gazami wylotowymi, inaczej zwanymi spalinami.

To sprawia, że urządzenie nie jest dodatkowym obciążeniem dla silnika, jak na przykład kompresor, który musiał być napędzany dodatkowym paskiem. Wirnik turbiny, napędzany spalinami, napędza kompresor, który także zasysa świeże powietrze. Skompresowane powietrze jest gorące, dlatego też chłodzi się je w intercoolerze, czyli chłodnicy turbosprężarki. Za sprężanie powietrza odpowiedzialne jest koło kompresji. Sama turbina narażona jest na bardzo ciężkie warunki pracy.

Urządzenie pracuje w bardzo wysokich temperaturach, gazy wylotowe usuwane z silnika, mają temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. Sama turbina potrafi wirować z prędkością dwustu tysięcy obrotów na minutę. To ciężkie warunki i dlatego też turbina ma prawo się zużywać, jak każdy element eksploatacyjny silnika. Na szczęście, istnieje sposób, który pozwala tanio naprawić to urządzenie.

Zregenerowane turbosprężarki
Na zdjęciu przedstawiono zregenerowane turbosprężarki.

Regeneracja turbiny – sposób na niedroga naprawę

Zatkanie smoka olejowego, niewłaściwy olej, zapominanie o schładzaniu turbiny albo po prostu typowe zużycie – to powody, które powodują uszkodzenie tego urządzenia. Niestety, niemal całkowicie eliminuje to samochód z użytkowania, bo osłabiony silnik nie jest w stanie normalnie poruszać autem. Na szczęście nie trzeba kupować bardzo drogiej, nowej części. Regeneracja turbosprężarek Mielec to korzystniejsze rozwiązanie, które pozwala naprawić turbinę za ułamek ceny nowej części. Mieszkańcy województwa Podkarpackiego mogą korzystać z atrakcyjnej oferty firmy MR Radka, która mieści się w Mielcu przy ulicy Polnej 3. W tej firmie można skorzystać z profesjonalnej regeneracji, której celem jest przywrócenie pełnej mocy uszkodzonego podzespołu. W wielu przypadkach regeneracja trwa zaledwie jeden dzień, łącznie z montażem i demontażem, a kierowca może korzystać z pełnej mocy jednostki napędowej.

Jak działa turbosprężarka?

Zapraszamy do obejrzenia filmiku.
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!