Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pluskwa domowa - trochę informacjiW dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie rządzi ład, porządek i aseptyczne warunki bytowania ludzi, pojawienie się jakichkolwiek owadów, szkodników, czy mówiąc bardziej potocznie "robali" wywołuje pewnego rodzaju obrzydzenie czy odrzucenie. Ludzie boją się wielu czynników: ukąszenia, czy dany owad nie przenosi jakichś chorób, ale co ciekawe w nie małym stopniu uprzedzenie względem insektów przynosi nam internet i popularne portale społecznościowe, często wyolbrzymiając i niesłusznie ożywiając nadając im ludzkie cechy, jakoby istniały aby nas straszyć czy zjadać. 

 

 Pluskwa domowa tak jak inne pasożyty wcale nie są identyfikatorem miejsc brudnych czy zaniedbanych, choć prawdą jest jest takie miejsca sprzyjają ich żerowaniu, to jednak należy wziąć pod uwagę choćby i to, że pojawiają się one często w naprawdę dobrych hotelach! Co więc jest powodem występowania pluskwy domowej? Przede wszystkim ludzie! Tak. Ludzie, ponieważ są naturalnym nośnikiem tych pasożytów, które potrafią się doskonale maskować. I tak przyjmijmy, że u kogoś w domu pojawi się minimalny objaw żerowania tego pasożyta. Idąc do pracy, szkoły czy gdziekolwiek indziej przynosimy go nieświadomie zarówno w komunikacji miejskiej jak i miejscach docelowych. 

Pluskwa domowa

Każde ugryzienie przez bliżej niezlokalizowany organizm wywołuje w nas falę strachu i obaw. To normalne. Czy jednak w przypadku pluskiew mamy się czego obawiać? Raczej nie, naukowcy badają pewne czynniki, które mogłyby przenosić te pasożyty, jak choćby wirusowe zapalenie wątroby typu B, jednak nie ma jeszcze pewnych informacji na ten temat i nie można stwierdzić na sto procent na ile ich ugryzienie może wywołać choroby. 

 

Wreszcie, skoro można ją spotkać dosłownie wszędzie, w teatrze, muzeum, kinie, w komunikacji miejskiej, czy zwykłych kontaktach z innymi ludźmi -  to jak się przed nią bronić? Tak jak było wspomniane wcześniej - pluskwy domowe lubią brud, a więc naszą najlepszą ochroną przed tymi pasożytami jest przede wszystkim higiena osobista oraz staranie się o zapewnienie jak najbardziej aseptycznych warunków w naszych domach, miejscach pracy, szkołach czy innych lokalizacjach, w których często przebywamy. Na rynku dostępne są także preparaty, które można wykorzystać w walce z tymi "niechcianymi gośćmi". A kiedy dostrzeżemy pierwsze objawy żerowania tego pasożyta od razu powinniśmy wysprzątać cały dom, a ubrania uprać. 

Żeby jednak wiedzieć z czym mamy do czynienia, warto zastanowić się choć pokrótce, jak wygląda pluskwa domowaTak naprawdę trzeba wiedzieć tyle, że jest to to ciemnobrązowy owad, bez skrzydeł o wielkości około 6mm. 

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!