Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Tajemnice ludzkiej niebytnościTajemnice ludzkiej niebytności

Mówią, że ciekawość, to pierwszy stopień do piekła, ale natura ludzka już taka jest. Ciekawa. Człowiek aby zadośćuczynić swojej ciekawości jest zdolny do wielu wyrzeczeń, a nawet narażania własnego zdrowia i życia. To całkiem naturalne. Któż z nas nie marzył o penetracji niedostępnych jaskiń, czy lochów zamków. Być tam, gdzie od dawna nie było nikogo, to podświadome marzenie prawie każdego z nas nawet, jeśli głośno się do tego nie przyznamy. O ile niedostępnych miejsc, które nigdy nie widziały człowieka jest coraz mniej, to już opuszczone budowle - stworzone rękami ludzkimi - mogą się mnożyć z często prozaicznych powodów. Jakie to powody?

hut-209466_1280

Większość z nas jeśli już gdzieś zamieszka (kupi dom, czy go zbuduje), pozostaje w tym miejscu do końca życia. Ale nie mało jest ludzi, którzy takie miejsca opuszczają i nigdy już do nich nie wracają. Czy to z powodu wyjazdu do innego kraju, nowej pracy, nowego życia, czy też po prostu dlatego, że ich życie nagle się skończyło, a nie mieli rodziny, która zagospodarowałaby pozostawiony przez nich majątek. Tak - najczęściej - powstają opuszczone miejsca

Czym są takie miejsca? Przede wszystkim są one niebezpieczne z powodu braku opieki ludzkiej. Już dawno udowodniono, że gdyby nagle brakło ludzi na naszej planecie, przyroda w przeciągu kilku lat sama "zagospodarowałaby" pozostawiony teren. I nie byłoby to z korzyścią dla samych budynków. Wręcz przeciwnie. Takie budynki szybciej niszczeją, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby w nich mieszkać i zajmować się ewentualnymi naprawami. 

Kto odwiedza takie miejsca? Są trzy rodzaje ludzi ciągnących do opuszczonych miejsc, jak pszczoły do miodu. Są to przede wszystkim miłośnicy historii. Nigdzie tak nie "czuje się historii", jak w starych, opuszczonych budynkach. Sama ludzka wyobraźnia tworzy odpowiednie obrazy minionych czasów. Kolejnym miłośnikiem takich miejsc są sami fotografowie. Mają oni nadzieję na zrobienie unikalnych zdjęć, na które nigdzie indziej nie mieliby szans. Penetrują więc "szkielety ludzkich pozostałości budowlanych", aby trafić ujęcie życia. Warto również wspomnieć o ludziach nie mogących żyć bez codziennej adrenaliny. Mocną jej dawkę mogą znaleźć właśnie w starych, opuszczonych miejscach.

Wszyscy oni pragną odkryć zapomniane tajemnice i narażając się, szperają to tu, to tam w nadziei znalezienia tego, czego jeszcze nikt nie znalazł, lub odkrycia tajemnic przeszłości. Niestety często zapominają, że takie miejsca mogą być niebezpieczne, grożące zawaleniem, lub często ich odwiedzanie jest niezgodne w prawem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!