Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Wysokość i profil listew przypodłogowychWysokość i profil listew przypodłogowych

Kiedy już wybierzemy materiał, z którego mają być nasze listwy, kolejną rzeczą na jakiej musimy się skupić jest wybór wysokości i profilu listwy. Wszystko oczywiście uzależnione jest przede wszystkim od wyglądu i wysokości naszego mieszkania. Oczywista jest tutaj jedna zależność: im wyższe jest nasze mieszkanie, tym wyższa musi być nasza listwa. Poniżej znajduje się kilka wskazówek co do tego w jaki sposób dobrać listwy i cokoły do pomieszczenia:

WYSOKIE POMIESZCZENIA:

Mieszkania o wysokości 2,70 mają montowane cokoły o wysokości od 6 do 7 centymetrów. Taka proporcja jest uznawana za najlepszą. Idealnie podkreśla wysokość naszego pomieszczenia, nie zaburza jego optycznych atutów. Zachowanie wielkości pomieszczenia, a nawet powiększenie jego rozmiarów jest zadaniem każdego lokatora. Wszelkie proporcje i estetyka muszą się zgadzać. Im wyższe pomieszczenie naszego wnętrza tym wyższa listwa przypodłogowa. Znakomitym rozwiązaniem w przypadku starego budownictwa, bądź też mieszkań, które są zbudowane w charakterze klasycznym idealną formą są cokoły z mdf-u, dodatkowo położone panele z takiego samego materiału. Rozciąga to przestrzeń i tworzy klasyczną integrację i harmonię. Białą boazeria dopełnia wszystko.
 
listwy podlogowe ktore mozna malowac

NISKIE POMIESZCZENIA:

Niskie wnętrza, których wysokość nie przekracza 2,40 często wyposażane są w listwy drewniane, które mają charakter ćwierćwałków. Chodzi o to, aby przede wszystkim mogły spełniać swoje główne przeznaczenie, czyli zasłaniać dylatację, chronić ściany przed wszelkimi nieczystościami. Muszą być zrobione jednak w taki sposób, aby nie rzucać się w oczy. Listwy nie mogą być pierwszą rzeczą, którą goście zobaczą po wejściu do pomieszczenia.

WYSOKOŚĆ LISTEW:

Listwy przypodłogowe pod malowanie mają różną wysokość. Waha się ona w granicach od 3 centymetrów do 15 centymetrów. Producenci listew często pobierają dodatkowe opłaty, jeśli cokół przekracza wysokość 10 centymetrów. Warto więc skupić się przy kupnie listew i dokładnie sprawdzić ich cenę, ponieważ im jest ona wyższa, tym droższy może być jej profil. Listwy nowoczesne mają proste zaokrąglone zakończenia, natomiast klasyczne posiadają przyozdobienie w górnej części, są frezowane. Frezowanie również może być droższe, jeśli listwa będzie wysoka.

Jak więc widzimy oprócz zachowania stylu naszego mieszkania, przy kupnie listew musimy się skupić na materiale z jakiego są wykonane, na ich profilach, estetyce, ale również na ich detalach wysokościowych.
 
listwa do malowania

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!